jpg_23.JPG

"این تحریم ها در واقع جنگ با یک ملت است ، اما به توفیق الهی ، دشمنان در این جنگ هم مغلوب ملت ایران خواهند شد."

 

این جملات بخشی از سخنان " رهبرمعظم انقلاب " است که در اجتماع پرشور مردم بجنورد بیان فرمودند . ایشان یکبار دیگر با هوشیاری حکیمانه خود اساسی ترین چالش این برهه انقلاب اسلامی را مورد ارزیابی قرار دادند و در بخش دیگری از سخنان خود فرمودند : " علت اصلی این تحریم های غیرمنطقی ، که نوعی وحشیگری نیز به حساب می آید، بغض و کینه آنها از ملت ایران است ." با نگاهی گذرا به عمر بیش از سه دهه انقلاب اسلامی مشاهده می کنیم که استکبار جهانی همه ابزار تهاجمی خود را برای به زانو درآوردن جبهه انقلاب بکار برده است . تهدید نظامی ، جنگ رسانه ای ، جنگ نرم ، تهاجم فرهنگی ، انزوای سیاسی و تشدید تحریم اقتصادی همواره استراتژی دشمنان برای مقابله با جبهه انقلاب اسلامی بوده است ،

در سالهای اخیر آنها سلاح تحریم اقتصادی را اساسی ترین ابزار خود برای یک جنگ ناجوانمردانه انتخاب کرده اند . اما هوشیاری رهبر معظم انقلاب در سالهای اخیر و رهنمودهای راهگشای معظم له در همه امور بویژه در بخش های اقتصادی کشور باعث شده است که امروز بی نتیجه بودن تحریم اقتصادی دشمن برهمگان آشکار شده است. رهبر معظم انقلاب با درایت و هوشیاری در سالهای اخیر ، رهنمود هایشان در جهت تقویت بنیان های اقتصادی کشور بوده است. در همین راستا ایشان در سالهای اخیر ، اصلاح الگوی مصرف - همت مضاعف ، کارمضاعف – جهاد اقتصادی ، و امسال " تولید ملی ، حمایت از کاروسرمایه ایرانی " را شعار اصلی مردم و دولت قرار دادند که نشان از دوراندیشی هوشمندانه مقام معظم رهبری است. تاکید ایشان برای توسعه کمی و کیفی شرکت های " دانش بنیان " و تلاش برای ایجاد یک هویت مستقل با بنیان های محکم علمی بی شک زمینه ساز تقویت روحیه خود اتکایی و خود باوری در کشور است .

ایشان تصریح فرمودند که صاحبان سرمایه و شرکت های اقتصادی باید با بکارگیری عالمان عرصه علم وفن آوری و نخبگان علمی زمینه مناسب را برای تولید ملی را فراهم نمایند. بلاشک محور اصلی " اقتصاد مقاومتی " توجه به تولیدات داخلی و استفاده از نیروی کارو سرمایه داخلی است و دراین راستا تولید کالاهای اساسی و محصولات زیربنایی بیشتر از همیشه باید مورد توجه قرارگیرد. از دیگرمواردی که درتحقق اقتصاد مقاومتی باید مورد توجه قرار گیرد " اصلاح الگوی مصرف " و تلاش برای مصرف بهینه میباشد ، که شاید این مورد در سال های اخیر کمترمورد توجه قرار گرفته است. در این رابطه نقش مردم یک نقش مبنایی و کلیدی است. مصداق بارز این ادعا در سالهای اخیر ، اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها است ، که با همکاری ملت و دولت ، باعث کاهش مصرف انرژی درکشور شده است. کاهش قاچاق مواد سوختی به خارج و صرفه جویی در مصرف آرد و نان ازجمله دستاوردهای این طرح بوده است. به اعتقاد نگارنده این سطور ، استقلال و خودکفایی کشور در بخش کشاورزی اساسی ترین وجه " اقتصاد مقاومتی " است .

اگر تامین غذای ملتی در گرو واردات و نیاز به بیگانه باشد ، بلاشک آسیب پذیری جبهه انقلاب بیشتر خواهد شد. مهمترین تلاش ما باید ایجاد خودکفایی در بخش کشاورزی بوده و در این راستا گسترش و تقویت تعاونی های تولیدی در بخش کشاورزی باید در دستور کار کارگزاران کشور باشد. متاسفانه در بسیاری از بخش های کشاورزی تولیدات ما همچنان سنتی باقی مانده ، در نتیجه به لحاظ کمی و کیفی توان رقابت با واردات را ندارد .به عنوان مثال مشاهده می کنیم که تولید پیله ابریشم ، چای و برنج و . . .در شمال کشور علاوه برناتوانی در رقابت با محصولات مشابه خارجی برای کشاورزان زیان ده شده است. روش مقابله با این معضل ، تبدیل شکل سنتی کشاورزی به شکل علمی و مکانیزه کردن مراحل کاشت ، داشت و برداشت است. اگر کشاورزی برای روستاییان سودده باشد ، پدیده مهاجرت از روستا کاهش می یابد . در سالهای اخیر آمار مهاجرت از روستا به شهر و حتی خالی از سکنه شدن شماری از روستاها نگرانی هایی را ایجاد کرده است ، که مقابله با آن تنها در گرو تغییر ساختار سنتی کشاورزی و تبدیل آن به کشاورزی مکانیزه و سودده است.

یکی از راههای تقویت کشاورزی ، پشتیبانی از شرکت های تعاونی و تولیدی در بخش کشاورزی و دام وطیور و . . . است .آنچه که در یادداشت مقام عالی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز به آن اشاره شده است که " تنها راه دستیابی اقتصاد مقاومتی این است که آن را به صورت مردمی انجام دهیم و بارزترین مصداق آن توجه به بخش تعاون است" در هرصورت واگذاری فعالیت های اقتصادی در همه زمینه ها به بخش خصوصی و تعاونی باعث ایجاد فضای رقابتی در عرصه اقتصاد کشور شده و زمینه شکوفایی اقتصاد کشور را فراهم می کند و " اقتصاد مقاومتی " را تحقق می بخشد. البته ورود بخش خصوصی به فعالیت های کلان اقتصادی مستلزم هوشیاری و مراقبت مسیولان بلند پایه کشور است . ضعف و ناتوانی بخش خصوصی و عدم شفافیت در حمایت از آنان ممکن است زمینه ساز بعضی مشکلات و تردیدها در عرصه اقتصاد کشور شود. اگر فعال شدن بخش خصوصی در بسیاری از حوزه های اقتصادی و تولید به صورت رقابتی انجام نشود و تولید در انحصار قرار بگیرد ، امکان برخورداری اقشار متوسط و پایین جامعه از تولیداتی متناسب با بضاعت و توان مالی شان مورد تردید خواهد بود. در هر صورت اقتصاد مقاومتی را می توان در پرتو " تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی " محقق ساخت .آنچه که رهبرمعظم انقلاب یکبار دیگر در اجتماع پرشور مردم بجنوردبه آن تاکید فرمودند .

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار