b_800_800_16777215_00_images_Pic_abbasi-26.jpg

در حال حاضر این ارتباط خیلی منسجم و متحد نیست و فاصله ی زیادی میان فارغ التحصیلان دانشگاهی با ورود به بخش صنعت به وجود آمده است .

اسدالله عباسی نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با نما درباره ارتباط دانشگاه ها با بخش صنعت کشور گفت : در حال حاضر ارتباط منسجم و متحد نداریم و فاصله ی زیادی میان فارغ التحصیلان دانشگاهی با ورود به بخش صنعت به وجود آمده است .
وی با اشاره به اینکه متولیان امر تا کنون نتوانسته اند این موضوع را تنظیم کنند ، اظهار داشت : یکی از عواملی که سبب شده است نتوانیم متناسب با رشته های دانشگاهی شغلی را ایجاد کنیم این است که تحصیلات تکمیلی در نظام آموزشی نیاز به بازنگری دارد .
وی با اشاره به برخی شرکت های دانش بنیان که در مسیر ایجاد تناسب در این بخش حرکت کرده اند ، اذعان داشت : درست است که این رویکرد برای ساماندهی میان رشته ها و اشتغال در حال انجام است اما از سرعت لازم برخوردار نیست .
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی دچار سرگردانی می شوند ، عنوان داشت : بسیاری از شرکت های صنعتی ، خصوصی هم جایی برای این افراد ندارند چرا که بسیاری از این شرکت ها معتقدند که بحث مهارتی که در صنعت لازم است هنوز دچار ضعف های فراوانی است و کارآمدی و توان لازم وجود ندارد .
عباسی با بیان اینکه هدف همه ی دانشگاه های ما باید به سمتی برود که در جهت کارآفرینی حرکت کند ، توضیح داد : ما در بخش رشته های دانش بنیان ، نانو تکنولوژی باید سرمایه گذاری بیشتر و بهتری را انجام دهیم چرا که تقویت این بخش برای کشور پردرآمد خواهد بود .
وی با تاکید بر اینکه همچنان بودجه ی دانشگاه ها وابسته به دولت است ، تصریح کرد : علت این وابستگی این است که دانشگاه ها هیچ گونه درامدی را ندارند و این مساله ناشی از این است که دانشگاه ها نتوانستند بخشی را برای کسب درآمد فعال کنند و این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دانشگاه ها به صورت مستقل فعالیت دارند و بی نیاز از بودجه دولتی هستند .
وی با اشاره به اینکه ما در بخش صنعت با رکود مواجه هستیم ، بیان داشت : به دلیل این رکود بخش صنعت نگاه ویژه ای به دانشگاه ها ندارد و این وضعیت نامطلوب پذیرای افراد نمی تواند باشد .
وی ادامه داد : در معاونت فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم اقداماتی در این راستا انجام شده اما هنوز شکل منسجمی به خود ندارد و اتحاد لازم برای ایجاد پویایی در بخش صنعت شکل نگرفته است .
وی در پایان یادآور شد : باید در دانشگاه های ما رشته هایی تعریف شود که متناسب با نیاز جامعه باشد و اگر این اتفاق صورت گیرد توفیقات خوبی در زمینه تولید رقابتی و اشتغال ایجاد خواهد شد و به نقطه مطلوب نزدیک شویم اما متاسفانه الان هیچ افق روشنی وجود ندارد .

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار